Mey Elbi ile 200 Saat Githa Yoga Temel Uzmanlık Programı

200 saatlik temel yoga programı / 19 0cak- 16 Haziran 2019

Temel hocalık programını ne zaman açarım, nasıl açarım aslında çok bilmezken, bir yaz akşamı sevgili Githa beni yemeğe götürdü ve o akşam yemeğinde görüşlerimizin, bakış açılarımızın birbirini yansıttığını anlayınca, onun stüdyosunda temel hocalık programını vermeye beraber karar verdik.

Bu yola 18 sene önce sevgili dost Zeynep Aksoy araçılığı ile başlamıştım. Henüz New York’ta öğrenci iken, bir yoga stüdyosundan içeriğe adım atmış ve yoganın aşkına, sihrine ve cazibesine hemen kapılmıştım. Yoganın cazibesi içinde, aslında hep içgüdülerime ve o an yapmam gerekenlere odaklanarak yol aldığımı görüyorum. Başlarken ilk yoga hocalık eğitimine niyetim gerçekten yogayı daha derinlemesine öğrenmek, yogayı bir yaşam tarzı olarak yaşamıma katmak, ve daha bilinçli bir şekilde yoganın bana açtığı yolda ilerlemekti. Bu programın ve yoga yolunun bende ve öğrencilerimde gözlemlediğim birçok sonsuz hediyesi var. Bu farkındalık yolculuğu içinde, kişi bütünün içinde kendi bireyselliği içinde, kendine, ana, olaylara, durumlara ve diğer tüm canlılara daha kolay gevşemeye başlıyor. Yoga ile kişi daha bütün, daha sağlıklı, daha dinç ve yaşam enerjisini daha akışkan hissediyor. Yitirdiği parçalarını anımsamaya başlıyor: özgüven, cesaret, samimiyet, hassasiyet gibi. Kendi doğasına, doğaya bakışı ve anlayışı anlamlanıyor. Dolayısı ile bu hocalık programında üstünde durmak istediklerim: yogayı gerçekten hayatımıza bilinçli bir şekilde katmak, kendi dönüşümüze tanık etmek ve tabii öğrendiklerimizi paylaşmak, hocalık yolunda ilk adımlarımızı atmaya hazır olmak.

Yogaya bütüncül bir şekilde yaklaşıyorum. Bedenin bilgeliğine derinden inanıyorum ve bedene saygım sonsuz. Bedeni dinlemeyi ve duymayı öğrenmek sabırlı bir yolculuk. Zihnimizin doğası içinde, zihnimizi ehilleştirmek zaman alıyor. Beden, bize an be an kulak vermeyi öğrenirsek sinyaller gönderiyor, dikkatimizi çekmek için…Ve beden en dış katman olarak kendi zihin ve duygusal bedenimizin, bilinçaltımızda gömüllü olanların yaşayan zarfı. Ve o zarfı açtıkca içeri gizemli bir dünyaya, zengin bir dünyaya, herşeyi barındıran bir dünyaya giriş yapıyoruz. Yogayı kendi karanlıklarımıza ışık tuttuğumuz bir yolculuk olarak tanımlamak hoşuma gidiyor. Bilinçaltımıza yaptığımız yavaş ama güvenli bir yolculuk olarak görüyorum. Ama karanlık sadece aydınlığın bir başka yüzü. Ve bunca zaman üstünde çalıştığım, dirençlerimi gördüğüm ve bu dirençlerimin kaynağını araştırdığım bu yolculukta kelimem kapsamak. Neyi, ne kadarı ve nasıl kapsıyorum, kapsayabiliyorum, sınırlarım nerde? Yoga ve meditasyon bütün içinde ayrılmaz ikili ve yogada hareket halinde bir meditasyon.

Gerçek şifanın ve bilgeliğin sessizlik ve sukunet içinden kendiliğinden doğduğuna inanıyorum.

Programın İçeriği :

İki ana hocam oldu ve halen onları imkanlarım olduğu sürece izlemeye devam ediyorum. Om Yoga stilinin yaratıcı ve yoga annem diye adlandırdığım Cyndi Lee ve karanlıklarıma ışık tutmama yardımcı olan ve hassasiyet adımlarımı yogama dahil etmeme vesile olan Godfrey Deveruex. Eğitimlerimi ve derslerimi ilham aldığım bu hocalarımın öğretileri ışığında veriyorum.

Her haftasonu buluşmasında o günün günlük tema ve konuları içinde: • Yoga asanaları • Yogada hareket ve nefesinin birlikteliğinin önemi • Nefesin anatomisini • Meditasyonun önemi ve yaşamımızın bir parçası haline gelmesi • Prop kullanımını • Hareket bilimi içinde bedenin ilk dürtüsünün hareket etme bilinçi olmasından yola çıkarak, hareketin önemi, oluşan hareket patternleri içinde, her bedenin özel olduğu ve biricik olduğunu unutmadan, beden yapıları farklılığı içinde, asanayı o bedenin içine adapte etmeyi öğrenmeyi • Ellerle yönlendirme içinde kişide farkındalık yaratmayı ve ilk günden itibaren yoga matı üstünde ders verme pratikleri başlayacaktır.

Programın Başlama Tarihi: 19 Ocak 2019 Bitiş Tarihi: 16 Haziran 2019
Tanışma Dersi & Sohbeti: Kasım ve Aralık 2018 ayları içinde gerçekleşecektir

Eğitimin Buluşma Tarihleri: 19-20 Ocak/ 9-10 Şubat / 16-17 Mart /6-7-20-21 Nisan / 15-16 Haziran2019

Programın Buluşma Saatleri: Cumartesi 12.30 -19.00 / Pazar 09.30-17.00

İnziva Yeri ve Tarihi: açıklanacaktır.
Ödeme Şekli: açıklanacaktır.

Program Yoga Alliance Onaylıdır. Program maximum 30 kişi ile sınırlanacaktır.

Program yazılmak isteyenler ile Mey Elbi program öncesinde tanışmak ve bağ kurmak istiyor. Bu amaçla tanışma derslerine gelebilir ya da bize mail yazabilirsiniz. Ayrıca ihtiyaçı olan bir kişiye de burs verilecektir. Burs almak isteyenlerin 31 Kasım 2018 tarihine kadar meyelbi@gmail.com’a ve info@githayoga.com.tr’ye neden burs almaya ihtiyaçları olduğunu anlatan bir mektup yazmaları gerekir.

Bilgi & Ön Kayıt: info@githayoga.com.tr adresine yazabilir veya 0533 3056379 ya da 0532 705 23 24’ten Githa ile görüşebilirsiniz.

Mey Elbi Kimdir:
Yoga kendi doğamız ile çıplak bir şekilde karşılaşmaya başladığımız güvenli bir alan. Kendi doğamızın derinliklerine hareket ve nefesin yardımı ile dokunuyoruz. Yoga zihinsel bir çalışma. Hep ordan oraya maymun gibi zıplayan zihnimize, odaklanabileceği veriler sunarak, aslında zihni bilinçli bir şekilde an’a davet etme sanatı. Zihin onu engeleyen düşünce kalabalığından sıyrıldığı zaman, kendi hapishanesinden çıkabildiği zaman, kendi doğası içinde, kendi gerçeği ile karşılaşabiliyor. Her an değişen yaşam gerçeği içinde, mutlak diye birşeyin olmadığı yaşamın gizemine ve hediyesine, acısı ve tatlısı ile dalabilmek için yoga bir sığınak olmaya başlıyor. Kendi idrak, algı, deneyim ve farkındalığımızın içinde, kim olduğumuz, ne olduğumuz ve nasıl olduğu içine biraz daha gevşemeye başlıyorsun. Kendimize yakınlaştıkça, olduğu gibi başkalarına yakınlaşmaya başlıyorsun.

18 senedir yoga yapan ve ilk günden aşk ile gönül verdiği yoga yolunda olan Mey (E-RYT 500 yoga alliance) 2000 senesinden beri hocalık yapmaktadır. İlk hocalık eğitimini 2000 senesinde New York’da yaşarken hocası Cyndi Lee’den almıştır. (www.omyoga.com) Godfrey Devereux ile yakınen çalışma imkanı bulmuş ve onunla 300 saatlik ikinci bir hocalık eğitimini tamamlamıştır (www.dynamicyoga.com). Birçok değerli hoca ile çalışma imkanı bulmuştur. Nicole Ohm, Chriz Chavez,Tias Little, Paul Grilley gibi. Fırsat buldukça hocaları ile çalışmaya devam etmekte ve hem öğrenci hem de öğretmen olarak adanmışlık içinde yoga yolunda yürümeye devam etmektedir. Cihangir yoga’nın en eski hocalarında olup, cihangir yoga bünyesinde hocalık eğitimleri veriyor. Blog yazılarını takip etmek ve daha fazla bilgi için www.meyelbi.com‘a bakabilirsiniz. 2011 senesinden beri temel hocalık (2 tane Jiva yoga merkezi, 2 tane Nefes yoga merkezi, 5 tane Cihangir yoga’da vermiştir) ve ileri seviye hocalık eğitimi (Cihangir yoga ve başka şehirlerde İzmir başta olmak üzere vermiştir).

Etkinlik Fotoğrafı: www.kerimknight.com
https://www.facebook.com/KerimKnightPhotography/ and the hash tags #kerimknight #kerimknightphoto

Tarih

19 Oca 2019 - 31 Tem 2019

Zaman

Bütün gün

Yer

Githa Yoga
Gümüşsuyu, İstanbul
Kategori